PRZEWODNIK PO ZIEMI ŚWIĘTEJ / GALILEA
Sprzyja temu łagodny klimat trwający przez cały rok. Uprawia się tu przede wszystkim pszenicę i jęczmień. Żyzna ziemia zawsze zapewniała obfitość plonów i dawała możliwość pracy, dlatego była głównym czynnikiem osiedlania się tutaj ludności. W konsekwencji, powstały na tych ziemiach liczne miasta i wsie. Do większych aglomeracji Galilei należą: Karmel, Nazaret, Ma'alot-Tarshiha, Migdal HaEmeq, Afula, Akka, Safed, Tyberiada i Kiriat Szmona. Ponadto wielu Izraelczyków spędza urlopy i wakacje w Galilei, dzięki czemu powstały tutaj liczne ośrodki rekreacyjne, hotelowe i baza gastronomiczna. Na osobną uwagę zasługują kibuce, czyli wspólnoty rolnicze. Życie takiej wspólnoty przede wszystkim polega na tym, że wszyscy mieszkańcy wykonują przydzieloną pracę, obowiązuje ich wspólna kasa i stołówka, a także wspólna opieka nad dziećmi oraz równość kobiet i mężczyzn. Pierwszy kibuc Degania powstał w 1910 roku w Galilei. Do dziś funkcjonuje około 270 wspólnot, lecz w większości ich mieszkańcy pracują już na własny rachunek. Wiele wspólnot utrzymuje się dzięki turystyce i ruchowi pielgrzymkowemu.
W czasach Jezusa władcą Galilei był Herod Antypas, syn Heroda I Wielkiego. Później Galilea przechodziła pod panowanie Bizancjum, Krzyżowców, Arabów i Turków. Jeszcze na początku XX wieku Galileę zamieszkiwała populacja pochodzenia arabskiego oraz mniejszość chrześcijan i Żydów. Dopiero od 1948 roku, wskutek wojny żydowsko-arabskiej, cała Galilea znalazła się pod panowaniem Izraela.
Galilea była domem Jezusa Chrystusa, który większość swojego życia ziemskiego spędził w Nazarecie, Kafarnaum, Tyberiadzie i nad Morzem Galilejskim. Galilea słusznie jest uznawana za kolebkę chrześcijaństwa, ponieważ jest regionem pochodzenia Chrystusa i niektórych jego uczniów, których nazwał Apostołami. Właśnie w Galilei znajduje się większość miejscowości, w których najczęściej przebywał i nauczał Pan Jezus. Dla chrześcijan tymi miejscami są: Nazaret, Kana Galilejska, Tyberiada, Kafarnaum, Magdala, Tabgha, Betsaida, Cezarea Filipowa, Jardenit oraz góra Tabor i Góra Błogosławieństw, a także Jezioro Galilejskie. Obecnie, z dwóch znanych z Ewangelii miast, Magdala oraz Kafarnaum, pozostały jedynie fragmenty archeologiczne.