Państwo Jordania ze stolicą w Ammanie położone w Południowo-Zachod-niej Azji, częściowo zajmuje Półwysep Arabski nad Zatoką Akaba i Morzem Martwym. Poprzez Zatokę Akaba posiada dostęp do Morza Czerwonego. Jordania graniczy z pięcioma państwami: Zachodnim Brzegiem Jordanu, Izraelem Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską.
Jordania jest krajem zdecydowanie wyżynnym. Dzieli się na trzy regiony geograficzne:
1) Dolinę Jordanu,
2) Wyżynę Wschodniego Brzegu ze wspaniałymi wąwozami zwanymi wadi,
3) pustynię z najpiękniejszym fragmentem Wadi Ramm.
Na południowym zachodzie Jordanii rozciągają się góry Dżabal-asz-Szara, których najwyższy szczyt Dżabal Umm ad Dami znajduje się na wysokości 1854 m nad poziomem Morza Śródziemnego. Znajduje się tu również depresja Morza Martwego, osiągając 408 m poniżej poziomu Morza Śródziemnego. Południową część kraju zajmują tzw. półpustynie o nazwach Moab nad Morzem Martwym oraz Edom nad Zatoką Akaba. Natomiast na wschodzie Jordanii rozciąga się pustynia Harra. W północno-zachodniej części kraju występuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, w centrum podzwrotnikowy kontynentalny, a na pozostałym obszarze zwrotnikowy suchy. W związku z tym, tylko w północno-zachodniej części kraju istnieją korzystne warunki dla osadnictwa i upraw roślin, czemu sprzyja klimat umiarkowany. Jednakowoż rozwój rolnictwa jest tutaj bardzo ograniczony, gdyż zaledwie 4% ziemi nadaje się pod zagospodarowanie. Uprawia się przede wszystkim pszenicę i jęczmień oraz ogórki, pomidory, figi, oliwki i winorośl. Podobne trudności napotyka produkcja zwierzęca, ponieważ pastwiska i łąki stanowią 1% powierzchni kraju.
Główną rzeką Jordanii, wpadającą do Morza Martwego, jest rzeka Jordan przepływająca przez Jezioro Tyberiadzkie i jej dopływy. Wiele jest rzek okresowych, powstających w porze deszczowej. Dlatego w całym kraju występuje problem niedoboru wody. W zasadniczym stopniu skutkuje to w zakresie ubogiej gatunkowo roślinności oraz świata zwierząt....
‹czytaj dalej›