Główną rzeką Jordanii, wpadającą do Morza Martwego, jest rzeka Jordan przepływająca przez Jezioro Tyberiadzkie i jej dopływy. Wiele jest rzek okresowych, powstających w porze deszczowej. Dlatego w całym kraju występuje problem niedoboru wody. W zasadniczym stopniu skutkuje to w zakresie ubogiej gatunkowo roślinności oraz świata zwierząt. Doliny rzek porastają roślinność podzwrotnikowa typu makii i lasy z sosną alpejską i dębem. Na pozostałym obszarze występuje roślinność półpustynna i pustynna. Najbardziej zdumiewającą rośliną pochodzącą z Jordanii jest róża jerychońska, zwana także zmartwychwstanką odwieczny symbol szczęścia i miłości. Ze zwierząt występują tutaj koziorożec nubijski, gepard, gazela arabska, szakal złocisty, karakal (ryś stepowy), hiena i różne gatunki gadów.
Świat zwierzęcy reprezentują: koziorożec nubijski, gepard, gazela arabska, szakal złocisty, karakal (ryś stepowy), hiena i różne gatunki gadów.
Współczesne państwo Jordania ma stosunkowo długą historię. Na terenie dzisiejszej Jordanii już w XIII wieku przed Chrystusem zamieszkiwały semickie plemiona, które w X wieku przed Chrystusem podbiły wojska Izraelitów. Na południu kraju istniało od VI wieku przed Chrystusem państwo Nabatejczyków ze stolicą w Petrze. W II wieku przed Chrystusem ziemie te zostały zajęte i włączone do prowincji Arabii Cesarstwa Rzymskiego. Po podziale imperium rzymskiego region dzisiejszej Jordanii stał się częścią Bizancjum. W drugiej połowie VII wieku ziemie te zostały zajęte przez Arabów i wcielone do Syrii. W 1099 roku wojska krzyżowców opanowały terytorium włączając go w skład Królestwa Jerozolimy. Później omawiany obszar dostał się w ręce egipskich Mameluków. W latach 1517-1918 terenami tymi rządzili Turcy osmańscy. W 1923 roku Wielka Brytania z mandatu Ligi Narodów nad tym terytorium, utworzyła na wschód od rzeki Jordan emirat Transjordanii, który 25 maja 1946 roku uzyskał niepodległość i stał się Królestwem Jordanii. Dwa lata później wojska jordańskie zaatakowały nowo powstałe państwo Izrael i zajęły Zachodni Brzeg Jordanu oraz Stare Miasto w Jerozolimie. W 1949 roku podpisano zawieszenie broni, do którego włączono nowo zdobyte ziemie palestyńskie, czego nie uznały inne państwa arabskie. Wskutek wojny sześciodniowej w 1967 roku Jordania utraciła ziemie na zachód od rzeki Jordan, których zrzekła się na rzecz Palestyńczyków w 1988 roku. Z kolei w 1994 roku zawarła pokój z Izraelem, z którym Jordania była w stanie wojny od 1948 roku....
‹czytaj dalej›