PRZEWODNIK PO ZIEMI ŚWIĘTEJ / JEROZOLIMA
Izraelczycy starannie chroniąc swoją dawną kulturę, umiejętnie łączą ją z nowoczesnością. Modernizując wewnątrz stare budowle, równocześnie zachowują ich zewnętrzny charakter.
Yad Vashem
Założony w 1953 roku w Jerozolimie Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem jest najważniejszym pomnikiem w państwie Izrael, poświęconym żydowskim ofiarom Holokaustu. Termin Yad Vashem oznacza „miejsce i imię”, lub też w niektórych tłumaczeniach, „pomnik i imię”. Instytut składa się z Nowego Muzeum Historycznego wraz z Salą Imion (tu przechowuje się dane o ofiarach Holokaustu), Izby Pamięci, Ogrodu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Doliny Zabitych Wspólnot i Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście, dwóch galerii sztuki, synagogi, archiwum i biblioteki.
Poza tym na terenie muzeum Yad Vashem znajduje się jeszcze kilkanaście mniej-szych i większych pomników poświęconych m.in. zamordowanym w czasie Holokaustu dzieciom (Mauzoleum Uziela), żydowskim partyzantom i żołnierzom oraz polskiemu lekarzowi Januszowi Korczakowi. Jest tutaj również replika pomnika Getta Warszawskiego. Na uwagę zasługuje jeden z pomników – to urwany wiadukt kolejowy, na którym stoi towarowy wagon, jeden z wielu, którymi w czasie II wojny światowej przewożono Żydów do obozów zagłady. Jest to dar prezydenta Polski Lecha Wałęsy. W całym Yad Vashem posadzone są drzewa upamiętniające Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy ratowali Żydów w czasie Holokaustu, niejednokrotnie ryzykując własne życie. Wśród tysięcy drzewek posadzonych w Alei Sprawiedliwych znajduje się m.in. drzewko posadzone w 1963 roku przez Władysława Bartoszewskiego i Marię Kann w imieniu Rady Pomocy Żydom Żegoty, jedynej organizacji polskiej w okupowanej Europie, powołanej w celu ratowania Żydów. Są także wymienione nazwiska osób odznaczonych medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, wśród nich znajduje się sześć tysięcy polskich nazwisk, m.in.: pielęgniarka Irena Sendlerowa, pisarka Zofia Kossak-Szczucka, biskup pomocniczy z Krakowa Albin Małysiak.
Zespół pomnikowo-muzealny Yad Vashem wywołuje sporo refleksji.